Wetenschap moet hoger op de maatschappelijke en politieke agenda. Hiervoor start het Innovatieplatform onder de noemer vrienden van wetenschap een groot maatschappelijke dialoog. Mede als input voor deze dialoog heeft het Innovatieplatform MarketResponse opdracht gegeven een burgerpeiling te doen. Hieronder volgen enkele opmerkelijke resultaten:
Een meerderheid van de Nederlanders weet niet waar de Nederlandse wetenschap goed in is. Bovendien geeft driekwart van de bevolking aan meer te willen zien waar wetenschappers mee bezig zijn. Wel zien de meeste Nederlanders wetenschap als bron van welzijn en welvaart en vindt een meerderheid wetenschap een actueel en relevant thema voor de politiek.
Nog meer resultaten
- Een ruime meerderheid van de bevolking (61%) is geïnteresseerd in wetenschap, ze lezen erover in kranten en tijdschriften en kijken naar televisieprogramma’s, of surfen op het internet.
- Bijna driekwart wil dat Nederland universiteiten op wereldniveau heeft.
- Een meerderheid ziet wetenschap als voorwaarde voor:
- langer en gezonder leven (90%)
- meer welvaart en welzijn (49%)
- het oplossen van problemen die in de samenleving spelen (70%).
- Een meerderheid van de ondervraagden vindt dat er als gevolg van de crisis niet meer geld naar wetenschap moet, maar na het lezen van concrete voorbeelden van (opbrengsten van) wetenschappelijk onderzoek is 55% wel voorstander van het vergroten van investeringen in wetenschap.
- Er is ook gevraagd naar politieke voorkeuren. Bij bijna alle partijen vindt de achterban, na het lezen van de voorbeelden, dat er meer of veel meer geld in wetenschap gestoken moet worden.
- Wetenschap wordt het beste voor het voetlicht gebracht door middel van duidelijke taal en concreetheid en vooral bètavoorbeelden slaan aan bij het publiek.
Meer informatie
Download hier het gehele onderzoeksrapport. Op vriendenvanwetenschap.nl kunt u meediscussiëren over de toekomst van wetenschap in Nederland.
Wilt u meer weten over het onderzoek? Neem contact op met MarketResponse of bel met 033 – 330 33 33 en vraag naar Imre van Rooijen.